loading...

مرکز مشاوره تلفنی وحضوری روانشناسی انتخاب کرج

زیرنظرآقای دکتر آفریدون و خانم دکترچهرازی

بازدید : 151
سه شنبه 8 ارديبهشت 1399 زمان : 3:22

آدم‌هایی که به خاطر دیگری تغییر می‌کنند بسیاری از مواقع از حد خود عبور می‌کنند و در جایی دیگر می‌برند. هر کس به مقداری می‌تواند از کیستی خود فاصله بگیرد و اگر دیدید کسی به خاطر عشق به شما تغییر شدیدی کرده است منتظر باشید تا به شدت مثل اولش بشود!
ایجاد تغییرات در فردی که دوستش داریم هم کار سختی است هم آسان! بسیاری از ما از خودمان می‌پرسیم که آیا وقتی کسی را دوست داریم باید به خاطر او تغییر کنم یا او را همین گونه که هست، بپذیرم؟ در واقع با پاسخ به این سوال می‌توانیم جواب قابل قبولی برای این دست سوالات بیابیم.

مسئله چیست

باید با خودتان صادق باشید و بدانید که چرا می‌خواهید طرف مقابلتان تغییر کند؟ تغییر کند تا شما همینطور که هستید خوب جلوه کنید و مشکلی پیش نیاید؟! تغییر کند تا اعتبار خانوادگی و اجتماعی خودش بهتر شود؟ تغییر کند تا پیش خدا عزیزتر شود؟ تغییر کند تا شما بتوانید بیشتر فخر خوبی‌هایش را جلوی دیگران بفروشید؟ اگر صورت مسئله و خواست شما یک نیاز برای خود همسر آینده تان نباشد و عرف جامعه و دین، آن را بد نداند، اصلا صورت مسئله منصفانه‌‌‌ای ندارید که برای خودتان آن را دغدغه کنید.

تغییرات سلیقه‌‌‌ای یا شخصیتی

«من نامزدم را دوست دارم و او دوست دارد که من لباس‌های روشن تر بپوشم، موهایم را فلان مدل بزنم، فلان کفش را بیشتر بپوشم ... » می‌بینید که این‌ها در حوزه سلیقه‌های فردی است. وقتی کسی را دوست داریم به سلیقه‌های او هرچقدر توجه کنیم نشانه محبت است و قطعا در ازای این لطفی که به او می‌شود او نیز موظف است به سلیقه‌های من نیز احترام بگذارد و در ضمن باید مراقب باشد که با سلیقه‌های خود من را از کیستی ظاهری خودم اینقدری دور نکند که خودم را دیگر پیدا نکنم.

اما همه توقعاتی که از ما می‌رود در حد سلایق نیست. مثال‌های زیر را در نظر بگیرید:
اگر دیدید کسی به خاطر عشق به شما تغییر شدیدی کرده است منتظر باشید تا به شدت مثل اولش بشود!
دختری که از همسر یا نامزد خود توقع تغییر رشته تحصیلی دارد یا اخذ فوق لیسانس، عدم معاشرت با برادر خود، تغییر نوع حجاب... مردی که از نامزد یا همسر خود تقاضای مهاجرت به فلان شهر یا کشور به خاطر ازدواج و دوری از خانواده خود دارد...
مشخص است که این نوع تغییرات، جنسی متفاوت از سلایق دارد و در حد ارزش‌های فردی و حتی اعتقادی و... است. در این شرایط چه باید کرد؟

خودتان را بشناسید

مهم ترین قدم این است که ببینید خودتان کی هستید. تعیین کیستی خود مشخص می‌کند به چه نحو تغییر کنیم. آدم‌هایی که به خاطر دیگری تغییر می‌کنند بسیاری از مواقع از حد خود عبور می‌کنند و در جایی دیگر می‌برند. هر کس به مقداری می‌تواند از کیستی خود فاصله بگیرد و اگر دیدید کسی به خاطر عشق به شما تغییر شدیدی کرده است منتظر باشید تا به شدت مثل اولش بشود!

عشق آدم‌ها را تغییر می‌دهد

بله، عشق می‌تواند آدم‌ها را متحول کند اما بستگی به این دارد که در کدام فاز رابطه عاطفی باشیم. مثلا در فاز هیجانی تغییرات شدید هست اما پایدار خیلی نیست. در فاز صمیمیت و شناخت تغییرات واقعی تر است و قابل اعتمادتر است. عامل دوم که تعیین می‌کند عشق چقدر شما را تغییر می‌دهد، شخصیت شما است. حتما ما به خاطر دیگری تغییرات شخصیتی داریم. یعنی اشکالی ندارد کسی که برونگرا هست و نامزدی درونگرا دارد، تمرین کند خلوت بیشتری داشته باشد و سکوت‌های پویایی را در زندگی اش ایجاد کند یا همان فرد درونگرا بیشتر در بحث‌ها شرکت کند و مقدار سکوتش را کمتر کند. اما اگر توقع این باشد که چون من رادوست داری مثل من شلوغ باش و بشاش باش و توقعی گزافه است و معمولا ماندگار نیست.

این حرف‌ها را نزنید

بدترین رفتار و زشت ترین جمله‌‌‌ای که می‌توانید به نامزد یا همسر آینده تان بزنید و نشان دهید، این است که بگویید او را قبول ندارید و برای این که خوب باشد، باید شبیه شما یا آنچه شما می‌خواهید بشود. این حرف‌ها را هیچ وقت به طرف مقابلتان نزنید:
1.تو بدی و من خوب؛ باید تغییر کنی. خودتان را ملاک خوبی‌ها به او معرفی نکنید.
2.مقایسه با دیگران قدرت فکر و تغییر را از او می‌گیرد.
3.توقع تغییر سریع محال است. او یک شبه این نشده پس شما هم به او زمان دهید و مهربانانه شریک بهتر شدنش شوید.
4.نگویید که اینطوری دوستت ندارم یا قبولت ندارم.
5.طعنه، کنایه و تمسخر راه بدی برای تغییر و اصلاح همسرتان است پس خودتان را با او غریبه نکنید تا انگیزه بهتر شدن داشته باشد.
6.جلوی جمع اگر تذکری بدهید حتی اصلاح او در خلوت خودتان هم سخت تر می‌شود؛ این نکته را فراموش نکنید.

پس هر بار خواستید به تغییری در نامزدتان فکر کنید، بیندیشید که این تغییر از چه نوعی است. بعضی توقعاتی که از همسر یا نامزد خود داریم در حد سلایق جزئی است که اشکالی ندارد اعمال شود اما در مواردی که انتظارات عمیق تر و شخصیتی تر است؛ در این موارد باید دلایلی آورد و صبور بود و منافع این تغییرات را بازگو کرد. در ازای تغییراتی جزئی نیز او را تشویق کنید و در مجموع انتظار خود را تعدیل کنید.
اگر ازدواجی مستلزم تغییرات زیاد در شما یا خواستگارتان است، بیشتر تامل کنید. ادامه دادن این مسیر فرسایشی است.

جهت رزرو مشاوره تلفنی و حضوری با این شماره تماس بگیرید 09374071940

عشق های ناسالم چگونه می باشد
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 3

آمار سایت
 • کل مطالب : 35
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 157
 • بازدید کننده امروز : 158
 • باردید دیروز : 47
 • بازدید کننده دیروز : 48
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 611
 • بازدید ماه : 466
 • بازدید سال : 13244
 • بازدید کلی : 20764
 • کدهای اختصاصی